У моєму попередньому пості була висловлена ідея створити партію як сервіс, який надасть можливість відновити мажоритарну складову на всіх рівнях та надати систему запобіжників щодо зловживань обраного депутата та його підзвітності й відповідальності перед виборцями. Спробую більш детально описати таку структуру.

Головною особливістю є те, що партійна структура будується з низу до верху на базі задекларованих принципів та чітко описаних процедур. Почнемо з принципів.

Відкритість. Будь-хто може стати членом партії, якщо він погоджується дотримуватися викладених принців у своїй діяльності та житті.

Прозорість. Все, що відбувається в середині партії, завжди відбувається публічно. Це стосується всього — і проведення зборів, і обговорення питань, і фінансів, і будь-чого в середині партії.

Відповідальність. Ті, хто був обраний на будь-яку посаду, чи будь-яку структуру повинен усвідомлювати, що всі його дії обумовлені рішеннями, прийнятими його виборцями. Він виступає тільки в ролі транслятора рішення в орган і не має права його змінювати. Усвідомлюю, що бувають ситуації, в яких обраний депутат повинен приймати рішення самостійно. В таких ситуаціях він повинен керуватися виключно інтересами виборців. У разі порушення цього принципу депутат може бути у будь-який момент відкликаний. Саме така можливість передбачена чинним законом про вибори.

Розгляньмо як це може бути реалізовано на місцевому рівні. Кожен виборчий округ - це територія, яка має чітко визначені межі. Мешканці в кожному будинку обирають свого кандидата в депутати. Квартал обирає одного з декількох на відкритих праймеріз, вулиця свого ... і так доходимо до виборчого округу, де маємо рейтинг кандидатів у депутати по одному виборчому округу. Якщо це все зробити не по одному виборчому округу, а по всіх округах у районі, то ми будемо мати велику ймовірність обрання місцевих мешканців у Київраду по всьому району. А якщо це зробити на рівні міста, області, країни? 

На перший погляд це все здається неможливим. Дійсно, як це зробити без купи грошей, адмін ресурсу? На моє глибоке переконання, сьогодні у суспільства є шанс це зробити завдяки бажанню держави перекласти на громадян утримання жилих будинків. Насправді, окрім функції керування своїм будинком ОСББ - це ще первинний осередок самоврядування. Для захисту інтересів мешканців представники ОСББ (наприклад — голова) повинен мати важелі впливу на владу для вирішення цілої низки питань. А тепер уявімо собі, що ОСББ обʼєдналися в асоціацію і мешканці висунули свого кандидата в депутати місцевої ради. Я впевнений, що у цьому випадку всі мешканці цих будинків підтримають його своїми голосами. Тобто, при наявності партії, як сервісу, ми можемо сформувати значну частину місцевого органу самоврядування із місцевих представників. Як я вже казав, особливості чинного законодавства про вибори дозволяють партії відкликати депутата. Навіть якщо його місце займе депутат від іншої партії, то це буде гарним уроком для всіх депутатів від партії

Сьогодні концепція “партія як сервіс” має право на існування!

Спробуємо разом це втілити у реальність? Приєднуйтесь!

Сергій Яригін